وقتی صحبت از ارزش شخصی (عزت نفس) شما می شود ، فقط یک نظر واقعاً مهم است - نظر شما. و حتما آن را باید با دقت ارزیابی کرد. متاسفانه ما تمایل داریم که شدیدترین منتقدان خودمان باشیم.

باید بدانید که ارزش اصلی افراد مستقل از ارزش های خارجی آنها است که توسط ارزشگذاری های بازاری مانند ثروت ، تحصیلات و ... تعیین می شود .برخی افراد در جستجوی هرگونه مدرک برای اثبات عقاید منفی و محدود کننده خود هستند. دقیقاً مانند قاضی و هیئت منصفه ، آنها دائماً خود را محاکمه می کنند و گاه خود را به یک عمر انتقاد از خود محکوم می کنند.

در زیر هشت قدم که می توانید برای افزایش احساس ارزشمندی خود استفاده کنید ذکر شده است.

1. مراقب باشید.

اگر تشخیص ندهیم که چیزی برای تغییر وجود دارد ، نمی توانیم چیزی را تغییر دهیم. با آگاهی از گفتگوی منفی خود ، شروع می کنیم تا از احساساتی که به وجود می آورد فاصله بگیریم. این امر ما را قادر می سازد كه با آنها كمتر ارتباط داشته باشیم بدون این آگاهی ، ما به راحتی می توانیم در دام باور کردن به صحبت های محدودکننده خود بیفتیم ، و همانطور که معلم مراقبه آلن لوکوس می گوید ، "به هر آنچه فکر می کنید باور نکنید. افکار فقط همین هستند - افکار. " به محض اینکه خود را در مسیر انتقاد از خود دیدید ، به آرامی توجه داشته باشید که چه اتفاقی می افتد ، نسبت به آن کنجکاو شوید و به خود یادآوری کنید که  ، "اینها افکار هستند نه واقعیت".

2. داستان خود را تغییر دهید.

همه ما روایتی یا داستانی داریم که در مورد خودمان خلق کرده ایم که آن روایت درک ما را از خود شکل می دهد ، و بر اساس آن  تصویر اصلی ما شکل می گیرد. اگر می خواهیم آن داستان را تغییر دهیم ، باید درک کنیم که از کجا آمده و پیامهایی را که به خودمان می گوییم از کجا دریافت می کنیم.

دکتر جسیکا کوبلنز ، می گوید: "گاهی اوقات افکار منفی خودکار مانند" شما چاق هستید "یا" تنبل هستید "ممکن است در ذهن شما تکرار شود که فکر می کنید آنها درست هستند.". این افکار تکرار شونده به مرور زمان تبدیل به باور می شوند ، استفاده از تأییدات مثبت (مثلاً نوشتن همان تعداد چیزهای مثبت مختلف که در یک دقیقه می توانید در مورد خودتان بنویسید) می تواند کمک کننده باشد .

3. از افتادن در دام مقایسه کردن و ناامید شدن خودداری کنید.

کیمبرلی هرشسون ، روانشناس و روان درمانگر  می گوید: "نکته اساسی که من بر آن تأکید می کنم این است که از مقایسه خود با دیگران دست بردارید ." "من تأكید می كنم كه فقط به این دلیل كه شخص دیگری در رسانه های اجتماعی یا حتی شخصاً خوشحال به نظر می رسد به معنای خوشحالی نیست. مقایسه فقط به گفتگوی منفی منجر می شود ، که آن هم منجر به اضطراب و استرس می شود . " احساس اعتماد به نفس پایین می تواند بر سلامت روان شما و همچنین سایر زمینه های زندگی شما مانند کار ، روابط و سلامت جسمی تأثیر منفی بگذارد.

4- نقاط قوت خود را پیدا کنید .

آلبرت انیشتین گفت: "همه دارای نبوغ هستند. اما اگر ماهی را از نظر توانایی او در صعود به یک درخت قضاوت کنید ، او با این اعتقاد که فردی ناتوان و احمق است ، تمام عمر خود را زندگی می کند. " همه ما نقاط قوت و ضعف خود را داریم. ممکن است شخصی یک نوازنده درخشان است ، اما یک آشپز خیلی بد باشد. هیچکدام از این دو کیفیت اصلی ارزش آنها را تعیین نمی کنند. نقاط قوت شماکدام است که احساس اعتماد به نفس را در شما ایجاد می کنند ، خصوصاً در مواقعی که به خود شک می کنید. روان درمانگر  کریستی اوراستریت،  پیشنهاد می کند از خود بپرسید ، "آیا در زندگی شما زمانی وجود داشت که عزت نفس بهتری داشته باشید؟ شما در آن مرحله از زندگی خود چه کار می کردید؟ " اگر شناسایی ویژگی های منحصر به فرد خود برای شما دشوار است ، از یک دوست بخواهید که آنها را به شما یادآوری کند. بعضی اوقات دیدن این ویژگی ها توسط دیگران در ما آسانتر از دیدن آن توسط ما در خودمان می باشد.

5- ورزش کنید.

بسیاری از مطالعات بین ورزش و عزت نفس بالاتر و همچنین سلامت روانی رابطه ای مستقیم نشان داده است. همچنین اشکال دیگر مراقبت از خود مانند تغذیه مناسب و خواب کافی  نیز  تأثیرات مثبتی بر روی درک فرد از خود دارد.

6. به دیگران کنک کنید .

 داوطلبانه برای کمک به کسانی که شاید کمتر خوشبخت باشند ، اقدام کنید. "خدمت به دیگران کمک می کند تا شما بسیاری از فکار منفی را از سر خود خارج کنید. وقتی که بتوانید به شخص دیگری کمک کنید ، باعث می شود کمتر روی مسائل خود متمرکز شوید. "

دکتر دیوید سیمونسن می گوید:

"آنچه من می یابم این است که هرچه شخصی در زندگی خود کاری انجام دهد که بتواند به آنها افتخار کند ، تشخیص ارزش خود برای آنها آسان تر است. انجام کارهایی که می توان نسبت به خود احترام قائل بود ، همان کلیدی است که من پیدا کردم که برای بالا بردن عزت نفس یک شخص است. این چیزی ملموس است کمک به یک پناهگاه بی خانمان ، پناهگاه حیوانات و .... اینها چیزهایی هستند که نشان می دهند نه تنها برای خود بلکه برای شخص دیگری نیز ارزش قائل هستند. "

دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد که آنچه ما در جهان خارج از خود انجام می دهیم تمایل دارد که به سمت ما بازگردد. برای آزمایش این موضوع ، یک روز را عمداً افکار و رفتارهای مثبت نسبت به افرادی که با آنها در تماس هستید ، بگذرانید. همانطور که روز خود را طی می کنید ، به آنچه به شما باز می گردد ، توجه داشته باشید و همچنین اگر روحیه شما بهبود یابد ، توجه کنید.

7. بخشش .

آیا کسی در زندگی شما وجود دارد که شما نبخشیده باشید؟ شریک سابق؟ عضوی از خانواده؟ خودت؟ با نگه داشتن احساس تلخی یا نارضایتی ، خود را در چرخه ای از  انرژی منفی گیر می اندازیم. 

شیرالدی می گوید: "بخشیدن  خود و دیگران باعث افزایش عزت نفس می شود." شاید به این دلیل باشد که ما را با طبیعت دوست داشتنی مان پیوند می دهد و به رغم نقص های ما باعث استقبال مردم می شود. " وی به مراقبه بودایی در مورد بخشش اشاره می کند ، که در هر زمان ممکن است عملی شود: " اگر من به کسی صدمه رسانده ام یا به کسی آسیب رسانده ام ، آگاهانه یا ناآگاهانه استغفار می کنم. اگر کسی به من آسیب رسانده یا به من آسیب رسانده است ، آگاهانه یا ناآگاهانه ، آنها را می بخشم. برای راههایی که به خودم آسیب رسانده ام ، آگاهانه یا ناآگاهانه ، بخشش می بخشم. "

8- به یاد داشته باشید که تمام افراد متمایز هستند و هیچ کس کامل نیست.

سرانجام ، یادگیری وجود تمایز بین شرایط و ویژگی های افرادی که اطرافمان هستند ،  برای ارزشمند بودن مهم است. شیرالدی می گوید: "شناخت ارزش درونی و دوست داشتن خود با تمام ناقص های شخصی ، پایه و اساس مطمئن رشد را فراهم می کند." "با این امنیت ، فرد آزادانه می تواند  لذت ببرد ، و از شکست نترسد - زیرا شکست ارزش اصلی را تغییر نمی دهد."

همه ما با پتانسیل های نامتناهی و ارزش برابر با انسان ها به دنیا آمده ایم. این که ما از دیگران کمتر هستیم ، یک باور غلط است که با گذشت زمان یاد گرفته ایم. بنابراین ، با سخت کوشی و دلسوزی خود می توان افکار و باورهای خود مخرب را بیاموزید. انجام مراحل ذکر شده در بالا شروع در تلاش برای افزایش ارزش خود یا همانطور که شیرالدی می گوید " به رسمیت شناختن ارزش خود است. که در حال حاضر در هر شخص وجود دارد. "

موفق باشید